هدیه دیپلماتیک ، پلی برای ایجاد یک ارتباط عمیق

هدیه دیپلماتیک ، پلی برای ایجاد یک ارتباط عمیق
در این مقاله میخوانید

هدیه دادن را می‌توان یکی از پسندیده ­ترین رفتارها در میان جوامع و فرهنگ های مختلف عنوان کرد؛ همین موضوع سبب شده است تا این امر را به عنوان یک فرهنگ مشترک در میان تمام انسان­ ها قلمداد کنند. همانطور که می­دانید هدیه دادن حسی وصف ناپذیر را برای هر دو طرف، یعنی هدیه دهنده و هدیه گیرنده به ارمغان می‌­آورد، اینکه طرفین از کدام کشور و ملیت باشد، در نتیجه ی عمل تغییری ایجاد نخواهد کرد. از این رو معمولا اولین دیدارهایی که میان افراد مختلف با فرهنگ­ ها و ملیت ­های مختلف اتفاق می­افتد، همراه با اعطای هدیه پیش می­‌رود. اهمیت انتخاب هدیه برای طرف­ های خارجی بسیار زیاد است. چرا که در صورتی که این هدیه به درستی و با رعایت اصول مربوطه انتخاب شده باشد، موجب القای حس مثبت و ثبت یک خاطره خوب از کشور ما در ذهن مخاطبمان خواهدشد و برعکس. انتخاب نوع هدیه به افراد خارجی که از رده ­های بالای یک کشور به شمار­ می­ روند، بیش از پیش اهمیت می ­یابد. هدیه دیپلماتیک ، پلی برای ایجاد یک ارتباط عمیق و یکی از مهم‌ترین نمونه­ های اعطای هدیه به طرف­ های خارجی محسوب می ­شود که ما در این مقاله قصد داریم به صورت جامع به آن بپردازیم.

 

هدیه دیپلماتیک

 

چرا باید از هدیه دیپلماتیک استفاده شود؟

برای بررسی اهمیت این نوع از هدیه، ابتدا به تعریف هدیه دیپلماتیک می­‌پردازیم، هدیه دیپلماتیک در اصل به هدایایی گفته می­ شود که طی بازدید از یک کشور، از طرف سیاستمداران کشور مهمان به سایر همتایان خود در کشور میزبان اعطا می­‌شود؛ این رسم از گذشته­ های بسیار دور تا به امروز ادامه داشته است. این هدایا نقش بسیار مهمی را در ایجاد رابطه بین طرفین ایفا کرده و تاثیر شگرفی بر شکل گیری روابط دیپلماسی و معرفی طرفین به یکدیگر بر جای می­‌گذارند، از این­رو به کارگیری تمام خلاقیت و سلیقه در انتخاب این هدایا بسیار حائز اهمیت خواهد بود.

 

برای انتخاب هدیه به طرف خارجی به چه نکاتی باید توجه کنیم؟

همانطور که پیشتر نیز به آن اشاره کردیم، هدیه دیپلماتیک به عنوان یک ابزار قدرتمند برای شروع یک رابطه  و گفتگوی میان سیاستمداران جوامع مختلف، عمل می­ کند، همچنین این هدایا می­‌توانند در تقویت یا شکست این روابط نیز بسیار تاثیرگذار باشند، از این رو یک انتخاب عاقلانه می­تواند به نفع تمام مردم یک کشور باشد. انتخاب اصولی یک هدیه دیپلماتیک که منجر به افزایش کارایی هدیه و برآورده ساختن اهداف و انتظارات افراد از اعطای این نوع از هدایا می­شود، در مرحله اول، زیر سایه توجه به فرهنگ طرف­ های مقابلمان محقق می­ شود؛ چرا که فرهنگ یک جامعه تا حد زیادی می­تواند تعیین کننده انتخاب­ های مناسب یا نامناسب باشد.

هدیه دیپلماتیک بیش از هر چیز باید حاوی این پیام باشد که شما برای فرهنگ و سنن این کشور و مردمان آن ارزش و احترام بسیار زیادی قائل هستید، این موضوع ناخودآگاه موجب برانگیختن احساسات مخاطبان شما شده و قدردانی متقابل آن­ها را به دنبال خواهد داشت. از دیگر نکاتی که هنگام انتخاب هدیه برای طرف ­های خارجی، شامل مدیران و توریست­ ها و از همه مهم­تر افراد سیاسی یک کشور می­ بایست در نظر گرفته شود، می­‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 

یک هدیه پر معنا و جذاب انتخاب کنید

از آنجا که هدیه دیپلماتیک به عنوان یک نماد برای القای حس احترام و دوستی به کار برده می­‌شود، هدیه ه­ای که با خلاقیت، تفکر و از روی صمیمیت یا به اصطلاح دیگر قلباً انتخاب شده باشد می­‌تواند بیش از بیش موثر واقع شود.

زمانی که شما هدیه ه­ای را بر می­‌گزینید که در برگیرنده معنای خاصی می­‌باشد، تاثیری به مراتب عمیق‌­تر نسبت به هدایای ساده و دم دستی را بر روی شخص گیرنده بر جای می­‌گذارد؛ این موضوع متعاقبا قدردانی طرف­ های مقابلمان را در پی خواهدداشت. برای اینکه بتوانید یک هدیه معنا دار انتخاب کنید می­‌بایست، به فرهنگ طرف مقابل خود احاطه کامل داشته باشید، چراکه هدیه ه­ای که در کشور ما ممکن است حاوی پیام مثبت باشد، پیامی منفی را در فرهنگ آن کشور به همراه داشته باشد.

 

هدیه دیپلماتیک ، فرصتی برای نشان دادن فرهنگ و تمدن هر کشور

همانطور که پیشتر نیز به آن اشاره کردیم، در نظر گرفتن فرهنگ طرف­‌های گیرنده این نوع از هدایا، نخستین و مهم‌­ترین گام در انتخاب هدیه دیپلماتیک به شمار می­‌رود؛ از طرف دیگر شما می‌­توانید این موقعیت ­ها را به منزله فرصتی برای نشان­ دادن فرهنگ و تمدن کشور خود تلقی کرده و این فرصت را به طرف مقابل خود بدهید تا با شما و کشور و فرهنگتان بیشتر از گذشته آشنا شود. استفاده از هدایایی که در برگیرنده بخشی از تاریخ و فرهنگ یک سرزمین بوده و به عبارت دیگر در شناسنامه یک کشور حضور دارند، می­تواند این هدف را تا حد زیادی برآورده سازد. در کشور عزیز ما ایران، چه چیزی بیشتر از صنایع دستی می­تواند پاسخگوی تمامی این انتظارات باشد؟

هدیه به مهمانان سیاسی خارجی

احترام به مهمان یکی از مهم­ترین نکاتی است که در فرهنگ غنی ما ایرانیان جا خوش کرده است، بنابراین محال ممکن است که یک مهمان خارجی را بدون اعطای پیشکش، راهی کشور خودش کنیم، اگر این مهمان سیاسی باشد، اهمیت این موضوع چندین برابر خواهد شد، چراکه در صورت یک انتخاب اشتباه، ممکن است موجب القای حس منفی از طریق انتقال یک پیام اشتباه شود؛ نداشتن تجربه در زمینه تهیه هدیه برای افراد خارجی، ممکن است باعث سردرگمی شما در این زمینه شود.

صنایع دستی نفیس نظیر خاتم کاری، میناکاری، ترمه، محصولات فیروزه کوبی، محصولات مس و پرداز و قلم زنی، سفره قلمکار و… یکی از مناسب­ترین گزینه­ ها برای اعطا به مهمانان سیاسی خارجی و هدیه دیپلماتیک به شمار می ­رود، چرا که علاوه بر جلوه بصری چشم­ نواز این محصولات که نظر هر بیننده­ای را به خود معطوف می­‌سازد، بخشی از هویت ملی سرزمین ما نیز به شمار می‌­رود که همین موضوع سبب شده تا بتوانیم این صنایع دستی را به عنوان یادگار و توامان شناسنامه کشورمان به مهمانان خود اهدا کنیم.

 

هدیه به مدیران خارجی

مدیران شرکت­های خارجی زیادی که در ایران سرمایه گذاری کرده ­اند و یا شرکای خارجی مجموعه­ های مختلف، از دیگر افرادی هستند که هدیه دادن به آن­ها در مناسبات و موقعیت ­های مختلف به امری انکار ناپذیر بدل گشته است. برای هدیه دادن به این افراد، لازم است علاوه بر مد نظر قرار دادن نکاتی که در مقاله خرید هدیه مدیریتی، به آن­ ها اشاره کردیم،  هدیه ه­ای را انتخاب کنیم که به نحوی نیز گویای فرهنگ و آداب و رسوم مردم کشور ما باشند.

 

هدیه به توریست ­ها و جهانگرد ها

از آنجا که کشور ما ایران، یکی از متمدن­ ترین فرهنگ­ ها و در عین حال پیشینه­ای بسیار طولانی و پرباری دارد، یکی از مقاصد اصلی گردشگران و جهانگردان به شمار رفته و هر ساله میزبان تعداد زیادی توریست از جای جای این کره خاکی می ­باشد از این­رو در کنار هدیه دیپلماتیک، هدیه دادن به توریست ­ها و جهانگردها نیز از اهمیت بالایی برخوردار است.

دادن هدیه­ به این توریس ت­ها می ­تواند شیرینی سفرهای آن­ها را تکمیل کند؛ مهم­‌ترین ویژگی که این هدایا لازم است از آن برخوردار باشند، این است که یادآور خاطرات یک سرزمین برای فرد باشد؛ هدایای صنایع دستی یکی از بهترین گزینه­ ها برای اینچنین هدایایی به شمار می­ رود، چرا که ظاهر زیبا در کنار عشقی که از طرف هنرمند تولید کننده آن محصول در این صنایع نهفته است، آن­ها را به هدایایی منحصر به فرد بدل ساخته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات پیشنهادی برای شما

مطالب مرتبط
10 پیشنهاد فوق العاده برای خرید هدیه روز معلم قیمت مناسب (زنانه و مردانه)
ایده های ناب خرید هدیه برای دفتر کار پدر
٨ هدیه شیک و خاص برای محل کار پدر
آداب و رسوم هدیه خریدن و هدیه دادن
راهنمای مختصر آداب هدیه دادن
هدیه سازمانی و روانشناسی رنگ‌ها
هدیه سازمانی و روانشناسی رنگ‌ها
صنایع دستی دکوری برای اتاق پذیرایی
10 صنایع دستی زیبا برای تزئین اتاق پذیرایی
سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

فروشگاه
علاقه مندی ها
0 موارد محصول
حساب کاربری من