دسته بندی نشده

چرا به کارکنان، هدیه سازمانی بدهیم؟ (4 دلیل مهم برای خرید هدایای سازمانی)

چرا هدیه سازمانی بدهیم

پیش از پاسخ به این سوال، لازم است این نکته را به شما یادآور شویم که تحقیقات نشان می­دهد بیش از 60 درصد از شرکت­های جهان، جهت بهبود عملکرد مجموعه­هایشان از هدیه سازمانی کمک می­‌گیرند؛ همین موضوع به تنهایی می­تواند بیانگر اهمیت استفاده از انواع هدیه سازمانی به خصوص هدایای مناسبتی، مانند هدیه عید نوروز، هدیه شب یلدا و …  باشد. با این وجود در ادامه مطلب به مهمترین دلایل استفاده از هدیه سازمانی و شرکتی اشاره خواهیم کرد.

 

حفظ منابع شرکت

مدیران با تجربه و اصطلاحا کارکشته می­دانند که کارکنان شرکت، به عنوان جزیی از منابع شرکت به حساب می­آیند، به همین جهت از واژه “منابع انسانی” برای کارکنان یک مجموعه استفاده می­شود؛ لذا نقش این افراد در پیشبرد اهداف شرکت، انکار ناپذیر است، بنابراین می­بایست همواره به دنبال موقعیتی جهت تقدیر و تشکر از آن­ها به خاطر تمام زحمات و تلاش هایشان برای موفقیت مجموعه، بود. عید نوروز، شب یلدا، روز کارمند، سالگرد تاسیس شرکت و… از جمله موقعیت­های مناسب برای هدیه دادن به کارمندان و مشتریان به شمار می­روند، ولی لازم به ذکر است که  هرچه این مناسبات نوستالژیک تر باشند، قطعا تاثیر آن بیشتر خواهد بود، از این رو عید نوروز را می­‌توان بهترین این مناسبت ها برگزید؛ هدیه شرکتی عید نوروز و شب یلدا، ضمن تقدیر و تشکر از همراهی کارکنان، همکاران و شرکای تجاری و…، با ایجاد فضایی دوستانه و صمیمی، می تواند در راستای تشویق آن­ها جهت ادامه همکاری با مجموعه شما، بسیار موفق عمل کند.

 

 

برانگیختن حس وفاداری در کارکنان

از دیگر نکاتی که اهمیت استفاده از هدایای سازمانی را بیان می­‌کند، عدم وجود ثبات در دنیای تجارت است؛ رقابت های شدید و تغییراتی که با سرعت هرچه تمام‌تر اتفاق می­افتد ممکن است موجب حذف کارمندانتان از مجموعه شما شود، از این رو شما همواره باید به دنبال راهکاری برای افزایش وفاداری آن­ها به مجموعه خود باشید، استفاده از انواع هدیه های سازمانی، می­‌تواند موجب ایجاد این حس وفاداری در کارکنان شرکت شما شود، از طرف دیگر کارکنان در ازای دریافت این قبیل از هدایا، نهایت توان خود را برای انجام مسئولیت­های خود به کار خواهند گرفت؛ این دو فاکتور، کلید اصلی راهیابی به موفقیت­های یک مجموعه به شمار می­‌روند.

توجه به آداب و رسوم ایرانی برای یک شرکت و یا سازمان ایرانی، حتی در خرید هدیه سازمانی نیز باید نمایان باشد. با خرید هدیه سازمانی صنایع دستی، فرهنگ سازمانی خود را در جهت توجه به ارزش های ملی و ایرانی راهبری کنید.

 

 

تشویق به بهبود عملکرد کارکنان

تنها پرداخت حقوق برای افزایش بهره ­وری و بهبود عملکرد کارکنان مجموعه کافی نیست، چراکه کارکنان شما در ازای دریافت حقوق مقررشان فعالیت می­کنند، استفاده از هدیه به عنوان پاداش خارج از قرار داد، می­تواند نقش بسزایی در بهبود عملکرد آن­ها ایفا کند؛ شاید دانستن این نکته، دلیل قانع کننده­ای جهت استفاده از هدیه سازمانی باشد.

 

القای حس ارزشمندی به کارکنان

زمانی که شما از هدیه سازمانی، برای تقدیر و تشکر از همراهی و همکاری کارکنان خود استفاده می­کنید، نا خودآگاه این پیام را به آن­ها القا کرده اید که در آن مناسبت خاص (مانند عید نوروز که بزرگترین جشن سال است) نیز به یادشان بوده اید؛ از طرفی نیز این هدایا نشان دهنده این پیام هستند که پیشرفت شرکت به همراه تمام اعضای آن برای شما اهمیت بسیار دارد، این نکات می­توانند حس ارزشمند بودن را در کارکنان شما بیدار کرده که منجر به عملکرد موثر و مشارکت فعالانه آن­ها در مجموعه خواهد شد؛ به علاوه استفاده از اینگونه هدایا برای کارکنان، سبب می­‌شود شرکت شما به عنوان شرکتی نمونه در نوع برخورد با کارمندان شناخته شده و نام آن بر سر زبان­ها بیفتد، همین موضوع به منزله فرش قرمزی است برای نیروهای نخبه و توانمند جهت ورود به شرکت، که نهایتا منجر به ارتقای برند مجموعه شما خواهد شد.

مهم نیست هدیه ای که اهدا می‌کنید، بسیار گران باشد، بلکه نفیس عمل هدیه دادن و القای حس توجه و تشکر از کارکنان است که اهمیت دارد. مثلا شما می‌توانید از میان صنایع دستی ارزان قیمت، یک ست هدیه سفارشی با لوگوی سازمانی خود سفارش دهید.

Back to list

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *